Форензик — симфонія безпеки
Форензик — це симфонія аналітичних та інформаційних даних, компілюючи які, ви зможете скласти найнеймовірнішу «п’єсу». Як і в мистецтві, проєктам з розкриття шахрайських схем за допомогою інструмента форензик притаманний творчий підхід. Розкриваючи останні кейси недобросовісних схем, ми вивернули навиворіт купу схем. Далі докладно.
Схема 1.
Фіктивний борг
Директор однієї з агрокомпаній, саме він і міноритарний акціонер, створив фіктивний борг для підприємства (кредиторська заборгованість) шляхом проведення безтоварних операцій. За цими операціями підприємству було надано низку послуг без їхнього фактичного виконання, про що свідчила відсутність в найменуванні КВЕД, які мали право надавати ці послуги. У такий спосіб було сформовано кредиторську заборгованість. Далі цю кредиторську заборгованість було перевідступлено юридичній особі — підконтрольному міноритарному акціонеру, водночас він був і його директором. Потому перед цією юридичною особою було погашено кредиторську заборгованість, що прямо свідчило про несумлінний характер дій з боку міноритарного акціонера.
Мета цієї операції — занизити фінансовий результат підприємства, аби зменшити його нерозподілений прибуток і позбавити мажоритарного акціонера дивідендів, відвести на бік (на пов’язаних осіб) грошовий потік. Крім того, ця операція була націлена на отримання додаткового контролю над підприємством шляхом формування зобов’язань підконтрольної юридичної особи, внаслідок чого в разі ведення претензійної діяльності активи (частково або всі) могли би бути заарештовані та стягнуті. Цей факт несумлінних дій було виявлено за підсумками проведеної процедури форензик.
Схема 2.
Роботи з будівництва елеваторного комплексу
У період реконструкції об’єкта було проведено роботи з його розширення і модернізації з явним завищенням їх ціни, іноді в сотні разів. Цей факт було з’ясовано після того, як бухгалтер отримав повідомлення від підрядника про те, куди занести кікбек (kick back — відкат). Після цього було проведено роботи з технічного нагляду, результатом яких визначено завищення вартості реконструкції об’єкта.
Схема 3.
Оренда площ об’єкта комерційної нерухомості за заниженими орендними ставками
Результати проведеної незалежної оцінки показали значні заниження вартості орендних ставок, за якими площі було здано в оренду. Ба більше, деякі з площ було здано за заниженими цінами директору підприємства і його родичам. За підсумками проведеної спонтанної перевірки за допомогою таємного покупця (процедура англ. HUMINT — human source intelligence) вдалося з’ясувати, що більшість орендарів працювала за схемою, в межах якої орендні платежі сплачувались у Ф2 – cash. Ці суми не світилися в офіційному звіті про прибутки і збитки (ЗПЗ) і у звіті про рух грошових коштів (ЗРГК).
Отже, проходили повз мажоритарного акціонера, який перебував поза операційним контролем і через ці операції недоотримував значну частину прибутку підприємства.
Одне з правил форензик говорить про те, що вихід з операційного контролю призводить до втрати бізнесу.
Схема 4.
Власник вийшов з операційного управління, залишивши своєму найманому менеджеру 30 % частки в бізнесі, і зробив його генеральним директором
Проаналізуємо ситуацію з позиції трикутника шахрайства.
Менеджер втратив близько $ 3 млн в банку, який вийшов з ринку. З’явилася потреба компенсувати цю втрату. Сприятлива можливість існувала, оскільки:
а) власник був поза операційним контролем;
б) 30 % менеджера — директора підприємства, який може ухвалювати управлінські рішення без обмеження сум у статуті.
Він перевів низку клієнтів на новостворену структуру, завдавши компанії збитків у розмірі 50 % від обороту. Обґрунтування: я заслуговую більшого, оскільки інвестую весь свій час у розвиток бізнесу, поки 70 % акціонерів відпочиває. Ключовий момент: я лише беру своє — те, що мені належить по праву.
Висновок 1: залишаючи свого топменеджера за господаря, не забудьте звернути увагу на те, куди йдуть ресурси компанії, аби не вийшло як ще в одному кейсі, де СЕО за рік витратив близько $ 1 млн на такі особисті потреби:
- ресторани;
- дорогий відпочинок із родиною;
- купівля автомобіля;
- коштовності тощо.
Усі ці витрати були виявлені в управлінському обліку.
Висновок 2: залишаючи бізнес на топменеджера, не забудьте посадити на ланцюг Цербера у вигляді форензиста.
Схема 5.
Продаж продукції за заниженими цінами, які були пов’язані з отриманням відсотка не від чистого прибутку, а від обсягу реалізації продукції.
Local Head of legal дочірньої компанії, що належала до великої транснаціональної компанії, було ідентифіковано шахрайську схему в комерційному відділі щодо продажу продукції за заниженими цінами з метою виконання KPI з продажів, які були пов’язані з отриманням відсотка не від чистого прибутку, а від обсягу реалізації продукції.
Ця схема поширена в компаніях зі слабкою системою внутрішніх контролів у частині внутрішніх політик. За такої схеми вразливість полягала у відсутності прописаної системи знижок, що призвело до зловживань з боку відділу продажів щодо продажу продукції нижче її фактичної собівартості. Також ця схема спричинила недоплату ПДВ до бюджету.
Висновки
- Завжди встановлюйте регламенти в усіх відділах, особливо закупівлі та продажу.
- Ніколи не залишайте свій бізнес сам на сам із топменеджерами або партнерами по бізнесу.
- Ще одне правило форензик (англ. Forensic catch — пастка форензик) говорить про таке: якщо ви, бувши власником, перебуваєте в операційному контролі підприємства, не думайте, що у вас не крадуть. Тож регулярно проводьте процедуру форензик, адже разом із розвитком внутрішнього контролю в компанії удосконалюються і шахрайські схеми.
Не дозволяйте какофонії шахрайства взяти верх над симфонією форензик.